Marzysz o tym by w Twoim domu zawitała odrobina wschodniego nastroju? Jesteś miłośnikiem tamtejszej kultury, a może poprostu chcesz się dowiedzieć czegoś na temat orientalnych dywanów? Na myśl przychodzą różne rodzaje dywanów z dalekich krajów, takie jak: tureckie, perskie, pakistańskie, indyjskie, chińskie, itp. W każdym wypadku zapraszamy do przeczytania tego bardzo egzotycznego artykułu.

Podobno słowo dywan pochodzi od tureckiego 'diwan' oznaczającego radę lub biuro, a to z kolei wywodzi się z języka perskiego, gdzie oznacza 'trybunał. Udajmy więc się na chwilke do tamtej krainy.

Hamadan, Karman i Sziraz. Czy te nazwy coś nam mówią? Jeśli jesteśmy znawcami kultury perskiej to może i coś będziemy wiedzieć, a w innym wypadku?

Są to nazwy miejscowości i regionów w Iranie. Cóż wspólnego mają te nazwy z kobiercami? Otóż właśnie w tamtejszej kulturze dywany bardzo często nazywane są od miejscowości, w których powstały. Być może więc to 'tajemnicze' egzotyczne imię, którym zwie się Twój przyszły lub aktualny dywan, to po prostu nazwa miejsca, z którego pochodzi. Taki sposób nazewnictwa może mieć związek z wieloletnimi tradycjami i wiekową kulturą wschodu. Kiedyś dywany zarezerwowane były w większości dla klasy bogatszej, a dzisiaj co prawda te z historią i ręcznie tkane mogą kosztować tyle co nowy samochód, ale zdecydowana większość jest o wiele tańsza, stąd zainteresowanie dywanami orientu wśród większej ilości osób.

Na popularyzację dywanów perskich z pewnością wpłynęły kroki zagranicznych inwestorów w XIX wieku, którzy zaangażowali się w masową produkcję dywanów w Iranie. Jednak rozkwit sztuki tkania dywanów rozpoczął się już kilka wieków wcześniej za sprawą dworu królewskiego, który bardziej zainteresował się wspieraniem handlu, rzemiosła i sztuki.

Ręcznie utkane perskie dywany wyróżniają się wysoką jakością. Na większą cenę dywanu magą składać się następujące rzeczy:

  • dobra jakość materiałów i barwników
  • duża gęstość tkania węzłów na metr kwadratowy
  • wyjątkowy i nietypowy wzór artystyczny
  • czas, który minął od momentu powstania dywanu

 

Tabriz na zachodzie, Kerman na południu, Mashhad w północno-wschodniej części Iranu, razem z centralnymi miejscowościami takimi jak Kashan, Isfahan, Nain czy Qom są głównymi wytwórcami dywanów nazywanych od nazw tych miejscowości. Tabriz od wieków było centrum produkcji wielu najróżniejszych typów dywanów. Kerman jest znane ze swoich gęsto tkanych, eleganckich dywanów wyróżniających się koszelinową czerwienią, a także kolorami kości słoniowej i złota. Kashan to najstarsze miasto produkujące dywany w centralnym Iranie, słynne ze swoich jedwabnych wyrobów.