Pomimo tego, że możemy uwielbiać gołe, drewniane podłogi, istnieją powody dla których warto rozważyć posiadanie dywanu. Trzeba przyznać, że wspaniały dywan może naprawdę nadać charakteru przestrzeni i zapewnić dawkę przytulnego wykończenia. W zależności od funkcji pomieszczenia, może stanowić instrument za pomocą którego wykreujemy oczekiwany efekt. Duża dostępność wzorów i stylów będzie dodatkowym atutem z grze o aranżację idealną

 

Bogate odcienie i żywe wzory spotykane w tradycyjnych dywanach zapewniają dużą wszechstronność, pozwalając mieszać kolory i epoki. Możliwości jakie dzięki temu mamy wspierają nas w dążeniach do osiągnięcia rezultatów z pogranicza ekstrawagancji czy etno. Stylowy dywan może służyć jako centralny punkt całej aranżacji, dzięki któremu meble i akcesoria mogą pozostać proste i niedrogie. W żaden sposób nie wpłynie to jednak na odbiór przestrzeni.

 

Nawet wysłużone dywany bronią się przy obecnych trendach. Nie musimy się już obawiać, że jest on niedostatecznie estetyczny, nowoczesny i nasycony. W przodujących teraz kierunkach gdzie vintage rządzi się swoimi zasadami i ma do tego pełne prawo, wiele naszych wyborów uchodzi krytyce. Dodatkowo dywan nada pomieszczeniu autentycznego wymiaru i głębi. Będzie sprawiało ono wrażenie przestrzeni o 'bogatym wnętrzu' i wielu historiach do opowiedzenia.

 

Niektórzy mówią, że sufit jest piąta ściana, więc podążając tą logiką podłoga jest szóstą. Możliwość uzupełnienia swojej przestrzeni za pomocą tradycyjnego dywanu, to kolejna okazja do wyrażenia swojego pomysłu na dom. Często stanowi łącznik pomiędzy stylami, sprawiający wrażenie harmonii ponad różnorodność. W zależności od kompozycji albo ją wycisza i nadaje spójności albo jest brakującym elementem do podrasowania przygaszonej nieco aranżacji.

 

Pomimo, że dywany są integralną częścią wystroju, łatwo można się poczuć zagubionym. Istotne jest również zdefiniowanie funkcji jaką ma pełnić pomieszczenie. Czy będzie to przestrzeń rekreacyjna, codziennego użytku czy raczej zamknięta dla większej publiki. W zależności od eksploatacji pomieszczenia będzie się kierować innymi wyznacznikami przy dokonywaniu wyboru.

Wiemy, że nie chodzi jedynie o estetykę ale również praktyczne zastosowanie. Szeroki wybór materiałów z jakich wykonuje się dywany ułatwia wybór.

 

Niewiele zmieniając, bez czasochłonnych remontów nadajemy istniejącym pomieszczeniom nowego życia lub całkowicie odmieniamy ich wizerunek, zaledwie kilkoma zgrabnymi ruchami. Czasami to jedyne czego brakuje w naszym projekcie na wyjątkowy dom.

 

Więcej informacji na temat dywanów znajdziesz na: